СТОЛИЧНА ОБЩИНА - РАЙОН "ИЗГРЕВ"

На 7 май отваряме пункт за събиране на опасни отпадъци

30.04.2026

Уважаеми съкварталци,

 

На 7 май 2026 г. в район „Изгрев“ ще бъде отворен мобилен пункт за събиране на опасни отпадъци от домакинствата. Той ще бъде разположен на ул. „Атанас Далчев“ №12, на паркинга на районната администрация „Изгрев“ . от 10:00 ч. до 16:00 ч. Следващата дата за годината е предвидена на 25.08.26г. от 08:30ч. до 16:00ч.

Припомняме, че отпадъците с опасни свойства не трябва да се включват в общия поток битови отпадъци, тъй като влияят отрицателно върху здравето на хората, замърсяват околната среда и нарушават нормалната експлоатация на депата. Основните групи опасни отпадъци, образувани от домакинствата са:

  • Лакове и бояджийски материали;
  • Луминисцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак – термометри;
  • Домакински препарати и химикали;
  • Мастила и замърсени опаковки;
  • Фармацевтични продукти / лекарства с изтекъл срок на годност/.
  • Препарати за растителна защита и замърсени опаковки;

Това са продукти, които се използват в ежедневието или при ремонтни и строителни дейности в домакинството. След като отпадне необходимостта от тяхното използване може да се предадат чрез системата.

Столична община има сключен договор с „Екосейф СОФ“ ДЗЗД. В рамките на системата, събирането на отпадъците става по два начина:

  1. чрез мобилен събирателен пункт – съгласно годишен график по райони.
  2. Индивидуално всеки гражданин може да се обади на телефон 0885 401 300, където да направи заявка за извозване на събраните от домакинството опасни отпадъци.

*за не по – малко от един килограм отпадъци.

 

 

 

Last modified: 30.04.2026

Comments are closed.