СТОЛИЧНА ОБЩИНА - РАЙОН "ИЗГРЕВ"

“Топъл обяд” в район “Изгрев”

21.02.2025

 

ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г.
ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС
ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“

“Топъл обяд” в район “ИЗГРЕВ

Договор № BG05SFPR003-1.001-0006-C05
Кратко описание на Операцията:
Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „Топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. „Топъл обяд“ за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.

Кратко описание на проекта:
В проекта са заложени четири дейности, които включват: 1) Определяне на целевите групи, 2) Приготвяне на топъл обяд (във всеки делничен ден от седмицата след спазване на процедура за определяне на крайните потребители); 3) Доставката до дома на потребителите на топъл обяд и 4)Реализиране на съпътстващи мерки (консултации, насочване към други институции, спрямо нуждите на хората и други подкрепящи услуги). С дейностите, изпълнявани по проекта се подпомага ежедневието на жителите в район “Изгрев“ Ползвателите на услугата „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Проектът е насочен към лица, имащи ежедневна нужда от подкрепа и достъп до храна. Предоставянето на топъл обяд ще се допълва с индивидуално ориентирани съпътстващи мерки за подкрепа. Четвъртата дейност – Съпътстващи мерки и подкрепа ще е свързващ елемент, осигуряващ допълняемост с другите програми, реализирани от района на Столична община. Изпълнението на дейностите цели да подпомогне изпълнението на цялостната национална политика за смекчаване и намаляване на бедността и за преодоляване на социалното изключване. Приготвянето и доставката на топлия обяд до потребителите ще бъде възложено на външен изпълнител, избран с процедура по реда на ЗОП (чл. 20, ал.4, т.2). Изпълнението на съпътстващите мерки ще се изпълняват от екипа за управление на проекта (служители на район Изгрев). Проектът ще се изпълнява 32 месеца и ще осигури топъл обяд за 65 жители, живеещи в крайна бедност.
Продължителност: до 31.05.2025 г.
Период на изпълнение: 17.10.2022 г. – 31.05.2025 г.
Размер на БФП: 158 726.30
Капацитет: 65

Основни цели на проекта:
С проекта насочваме усилията на административния екип на район Изгрев за постигане на следните цели:
1) Да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „Топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея.
2) Да се осигури навременен транспорт на храната до потребителите.
3) Да се развият съпътстващи дейности като предоставяне на съвети за достъпа до здравни и образователни услуги, за управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията на здравните органи при необходимост и др.; включване в различни инициативи за опазване и почистване на околната среда.
Проектното ни предложение е пряко обвързано с Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г. (ПХОМП) и ще допринесе активно за изпълнението на специфичната цел на Съюза, насочена към справяне с проблема на материалните лишения на 65 души, чрез подпомагане с топъл обяд и помощ при ползване на административни услуги предоставяни от райони на общината. Конкретно, проектното ни предложение, е насочено към жителите от район Изгрев, които живеят в крайна бедност, изпитват тежки материални лишения и живеят в социална изолация.

Допустими целеви групи:
В съответствие с целите на операцията, целевите групи са:
1. лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
2. лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;
3. лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
4. лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
5. скитащи и бездомни лица;
6. лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
Целевите групи се определят съгласно Наредба РД-06-53 от 17.09.2021 г. за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд плюс.

Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:
Към днешния момент се осигурява храна на 58 крайни потребители, които отговарят на условията. Процедурата е отворена и може да се кандидатства по всяко време за включване на нови нуждаещи се лица в проекта.

 

Last modified: 21.02.2025

Comments are closed.